بنای بوزلودا بلغارستان

بلغارستان

بلغارستان

بلغارستان یکی از کشورهای اروپای جنوب شرقی است که طبیعتی کوهستانی و جنگلی دارد. بلغارستان درگذشته در تصرف ترکیه های بود و عثمانیان 500 سال بر این منطقه حکومت کردند تا اینکه بلغاری ها در سال 1868 میلادی شورش کردند و مناطق تحت تصرف را پس گرفتند. برای بزرگداشت سربازانی که در جنگ بین امپراتوری عثمانی و شورشیان  های مرکزی بالکان در استارا پلانیا بلغاری کشته شدند در محل نبرد نهایی آنها در کوه بلغارستان بنای یادبودی برای کشته شدگان ساخته اند. البته ساخت این بنا حدود صد سال بعد از آن جنگ رخ داد.

در جنبش انقلابی بلغارها به رهبری حدی دیمیتار ، به قلعه های عثمانی حمله میکردند و آنها را به تصرف خود در می آورند در نبرد نهایی دیمیتار تنها با 58 مرد جنگی وارد مبارزه شد. اما پیروز از میدان بیرون آمد. دیمیتار در این جنگ مجروح شد و فوت کرد. این پیروزی توجه اروپایی ها را به خود جلب کرد و دیگران نیز برای ایستادگی در برابر عثمانی ها قیام کردند. از آن زمان به بعد این قله ها برای مردم بلغارستان به نماد قهرمانی، ایستادگی و خودکفایی تبدیل شده اند.

بعد از جنگ جهانی دوم، شوروی، بلغارستان را اشغال کرد و کمونیست ها با حمایت شوروی دولت جدیدی ایجاد کردند. رژیم جدید بنا را بر بزرگداشت تاریخو قهرمان پروری گذاشت  و قله های buzludzha بهترین محل برای این تشریقات و نمایش ها بود.

بنای بو زلودا بلغارستان

بنای بو زلودا بلغارستان

بنای یادبود حزب کمونیست بلغاری (بنای بوزلودا) که به شکل یک کشتی فضایی بزرگ است در سال 1974 روی قله ساخته شده است که آخرین نبرد روی آن رخ داد ارتفاع قله 1441 متر است این بنا زیر نظر Georgi stoilov معمار مطرح بلغارستانی، شهردار سابق صوفیه (پایتخت بلغارستان) و بنیانگذار اتحادیه معماران بلغارستان ساخته شده است. او در مسکو در رشته معماری تحصیل کرده بود. کارشناسان تخمین زده اند که اگر قرار بود این بنا با هزینه های سال های جاری ساخته شود حدود 35 میلیون دلار خرج بر میداشت.

بنای بو زلودا بلغارستان

داخل ساختمان 510 متر موزاییک کاری وجود دارد که تاریخ حزب کمونیست بلغارستان و چهره های افراد مطرح در اندیشه کمونیست را به تصویر میکشد. حدود 20 درصد از این موزاییک ها به مرور زمان تخریب شده اند و مورد بازسازی نیز قرار نگرفته اند. جنس این موزاییک ها از کبالت شیشه ای و رنگی است برای تزیین دیوار داخلی حدود 35 تن کبالت به کار برده اند. موزاییک ها خارج نا از سنگ های رودخانه های سرتاسر بلغارستان استخراج شده اند که البته به علل طبیعی تا حد زیادی از بین رفته اند.

این ساختمان مرموز در حال حاضر متروکه است؛ زیرا نمادی از کمونیسم است و از زمانی که دموکرات ها این کشور را در دست گرفتند دیگر به این بنا توجه خاصی نشد. البته یک مرکز برای بازسازی این بنا در نظر گرفته شده است تا آن را به بنایی شیک و مدرن تبدیل کند

بنای یادبود در 12 کیلومتری گذرگاه شیپکا قرار دارد و امکان دسترسی با خودروهای شخصی و اتوبوس به این محل مهیا است. هر سال افرادی که به دنبال ماجراجویی هستند به این منطقه سفر می کنند. این بنا در تمام فصول جلوه دیدنی دارد. در زمستان، برف  بکری روی قله خلق می کند و منظره ای شبیه به فیلم های تخیلی ایجاد می کند. ناگفته نماند که این محل به عنوان لوکیشن چند فیلم سینمایی تخیلی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.