علت تاخیر و لغو پروازها

علت تاخیر و لغو پروازها

کنسل شدن پروازها و تأخیرهای پروازی در تمام دنیا اتفاق می افتد و روزانه باعث سرگردانی و کلافه شدن تعداد زیادی از مسافران می شود. مسافران در سفرهای تفریحی برای اقامت خود در مقصد، برنامه هایی تنظیم کرده اند. شاید هم مسافری برای یک جلسه کاری بسیار بااهمیت برنامه ریزی کرده است و پرواز به موقع برای او اهمیت زیادی دارد. به هرحال هیچ کس حتی کادر پروازی، تأخیر و لغو پرواز را دوست ندارند؛ اما باید توجه کرد که گاهی تأخیر در پرواز به دلیل حفظ ایمنی خود مسافر است. علت تأخیرها و یا لغو پروازها می تواند به دو دسته، عوامل مربوط به شرکت هواپیمایی و عوامل مربوط به محیط تقسیم بندی شوند.

مشکلات فنی

بروز مشکلات فنی عمده ترین علت تأخیر پروازی در ایران است که به دلیل فرسوده بودن ناوگان هواپیمایی کشور ایجاد شده است. یک هواپیما به طور متوسط 6 میلیون قطعه دارد که هر کدام وظیفه ای بر عهده دارند و معیوب بودن آنها ممکن است در پرواز اختلال ایجاد کند. اگر مشکل فنی اساسی باشد مطابق قانون نباید مجوزی برای پرواز صادر شود.

تأخیر کادر پروازی

تأخیر به علت دیر رسیدن خلبان، خلبان دوم و مهمانداران یا سایر خدمه پرواز در انتهای لیست علل تأخیرهای پروازی قرار دارند زیرا شرکت ها معمولا با مهیا کردن وسایل رفت و آمد این افراد سعی در نظم بخشیدن به این امر دارند و سازمان هواپیمایی کشور  نیز به طور مستقیم بر این امر نظارت جدی دارد، پس رخ دادن این موضوع بسیار نادر است و نباید مهمانداران را مقصر تأخیر در پرواز دانست و به دلیل تأخیر با آن ها رفتار تندی داشت.

وضعیت آب و هوا

وضعیت آب و هوا ممکن است باعث تأخیر و یا لغو پرواز شما بشود. ایستگاه های هواشناسی وضعیت آب و هوا را در مبدأ، طول پرواز و مقصد بررسی می کنند و اگر هوا در یکی از آن ها برای پرواز نامناسب باشد، پرواز با تأخیر انجام خواهد شد و یا به طورکل لغو می شود. این عامل خارج از کنترل شرکت هواپیمایی است. شرایط نامساعد جوی باعث می شود هواپیما نتواند با توجه به زمان بندی، پرواز خود را انجام دهد. بیشترین آمار لغو و تأخیر پروازی در جهان مربوط به شرایط نامساعد جوی است. تأخیر و لغو در شرایط بد آب و هوایی برای ایمنی بیشتر مسافر انجام می شود. ممکن است بدی آب و هوا در مقصد مشکلات بیشتری ایجاد کند؛ زیرا خلبان برای بلند شدن از باند تنها به یافتن دو نقطه نیاز دارد، در صورتی که برای نشستن باید باند را پیدا کند و ممکن است به دلیل بدی آب و هوا دید او کاهش یابد. اگر خلبان باند را نبیند باید دوباره اوج بگیرد تا باند قابل رؤیت شود. بیشتر سوانح هنگامی رخ می دهند که خلبان باند را نمی بیند؛ اما ریسک می کند و فرود می آید. حتی ممکن است پروازی انجام شود و هنگام فرود به دلیل بدی آب و هوا خلبان مجبور به بازگشت به مبدأ شود.

ترافیک هوایی

اگر به دلیل شرایط جوی بد برنامه های پروازی جابه جا شوند، به دلیل تداخل برنامه ها ترافیک پروازی رخ می دهد. البته در تعطیلات که تعداد سفرها و پروازها افزایش می یابد نیز در برخی فرودگاه ها ترافیک پروازی ایجاد می شود. با مرور این نکات متوجه شدید که همواره امکان تأخیر در پرواز وجود دارد، سعی کنید با چک کردن پروازها از طریق اینترنت و تماس تلفنی، برنامه ریزی درستی برای سفر خود انجام دهید تا دچار سردرگمی در سفر نشوید.

هواپیمایی معراج رکورددار کمترین تاخیر پرواز

طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشور، شرکت هواپیمایی معراج توانست در بیشتر ماه های سال گذشته کمترین تعداد تأخیر پروازی را به نام خود ثبت کند و رکورددار کم تأخیرترین پروازهای داخلی باشد. با این وجود، تأخیر پروازی حتی در ایرلاین های سطح یک دنیا نیز وجود دارد و همان طور که گفته شد گاهی علل آن خارج از کنترل است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.