نکات مهم درباره گذرنامه

نکات مهم درباره گذرنامه

با توجه به نوع کشوری که گذرنامه برای شما صادر می کند ممکن است برای ورود به به برخی از کشورها نیازی به ویزا نداشته باشید برای مثال شما میتوانید بدون ویزا به مدت 90 روز در ترکیه و یا 45 روز بدون ویزا در گرجستان باشید. اما در این میان کشورهایی نیز هست که حتی برای عبور از این کشورها و یا ترانزیت شدن باید اقدام به گرفتن ویزا نمایید. به طور مثال شما وقتی پروازی خارجی رزرو می نمایید که دارای توقف در کشوری عضو شینگن باشد باید شینگن فرودگاهی دریافت کنید وگرنه در سفر دچار مشکل می شوید.

این نکته را نیز بدانید که گذرنامه و ویزای شما تاریخ انقضا دارد و شما باید هر 4 سال یک بار اقدام به تعویض گذرنامه ایرانی خودتان نمایید گاهی پیش می آید که شما سفرهای زیادی داشته اید و تمامی صفحات گذرنامه شما مهرخورده است در نتیجه اینکه شما باید پیش از موید انتقضا گذرنامه تان آن را تعویض نمایید.

در این جا نکاتی در مورد گذرنامه برای شما می گوییم که باید حتما برای سفرهای خارجی بدانید:

1- اعتبار گذرنامه

باید این نکته را بدانید که برای ورود به بسیاری از کشورها گذرنامه شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد این یک قانون کلی و جامع است برای تقریبا همه کشورها . پس در اینجا شما پیش از آنکه اقدام به خرید بلیط هواپیما خارجی خودتان می نمایید ابتدا از اعتبار گذرنامه تان مطمئن باشید. اگر شما مقصد سفرتان کشورهایی مانند ویتنام تایلند و ترکیه است می توانید اطلاعات مورد نیاز و مدت زمان اقامت بدون ویزا در این کشورها را از سفارت های این کشو و یا وب سایت وزارت امورد خارجه بررسی و مشاهده نمایید. اما اگر قصد دارید به کشورهایی مانند سوئیس ، هلند ، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی (به جز بریتانیا) سفر نمایید باید اقدام به دریافت ویزای شینگن کنید و حتما گذرنامه شما بیشتر از 6 ماه باید اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که قوانین در کشورهای مختلف حوزه شینگن متفاوت است برای مثال اگر شما از کشوری خارج از اتحایه اروپا وارد حوزه شینگن شوید مانند ایتالیا و در این شهر اقامت داشته باشید گذرنامه شما باید حتما بیشتر از 6 ماه اعتبار داشته باشد اما برای اقامت در سوئیس اگر گذرنامه شما 90 روز اعتبار داشته باشد کافی است. شاید در نگاه اول این مسایل بی اهمیت برسد اما همین مسائل باعث دردسرهای بزرگ برای شما در طول سفر اعم از فرودگاه تا .... میشود.

2- صفحات سفید گذرنامه

صفحات سفید و خالی در گذرنامه بسیار لازم و الزامی میباشد.بعد از اینکه اعتبار گذرنامه شما حل و فصل شد این موضوع مهم میشود. اگر شما قصد سفر بین المللی دارید باید گذرنامه شما حداقل 2 صفحه سفید و خالی و بدون مهر داشته باشد. برای ورود و خروج به بعضی از کشورها گذرنامه شما در حین عبور مهر میشود کشوارهایی مانند آلمان ، انگلیس ، کانادا یک برگ سفید گذرنامه شما کافی میباشد تما کشورهایی مانند سوئد ، ایتالیا ، سنگاپور ، ایسلند باید حداقل کم 2 صفحه از گذرنامه شما خالی و سفید باشد که یکی برای مهر ورود بوده و دیگری مهر برای خروج . اما در این میان کشورهایی نیز هستند که به بیشتر از دو صفحه سفیذ نیز نیاز است علاوه بر صفحاتی برای ورود و خروج صفحه ای برای برچسب ویزا .برای مثال اگر شما فردی آمریکایی هستید با گذرنامه ایالات متحده که قصد سفر به آفریقای جنوبی برای بیشتر از 90 روز دارید باید برای صدور ویزا در صفحان خالی گذرنامه خودتان اقدام نمایید. چین نیز برای مسافرانی که قصد سفر به این کشور را دارد ویزای 6 ماهه صادر می کند که به صورت برچسب در گذرنامه شما ثبت میشود و شما برای دریافت ویزای چین باید در گذرنامه تان بیشتر از 2 صفحه خالی نیز داشته باشید.

3- ورود چندباره به یک کشور

کشور چین از جمله معدود کشورهایی است که می توانید برای ویزای مولتی 10 ساله در آن اقدام نمایید برای کسانی که قصد دارند به طور مرتب به یک کشور سفر انجام دهند این موضوع پر اهمیت است که ایا می توانید ویزای پل بلند مدت برای ورود به آن کشور را بگیرید یا نه ! بجز چین ، کشورهای هند و برزیل هم ویزای مولتی 10 ساله صادر می نمایید. البته به این موضوع توجه نمایید که ویزا بستگی به تعداد روزهای اقامت شما و بر اساس بلیط رفت و برگشتی که خرید کرده اید ، صادر می شود. اینکه چه مدت شما قصد اقامت در یه کشور را دارید نکته بسیار مهمی برای گذرنامه و ویزای شما میباشد گاهی ویزای مولتی پل بلند مدت که برای ورود چند باره به یک کشور صادر میشود هزینه بالاتری از ویزاهای عدای دارند. البته این هزینه بستگی به نوع ویزا نیز دارند مانند اینکه ویزای توریستی ، دانشجویی ، و یا تجاری باشد .

4- گذرنامه جدید ، ویزای جدید

بد نیست حتی اگر از اعتبار ویزای خود مطمئن هستید باز هم آن را بررسی کنید چرا که این موضوع خیلی جدی است . تنهای کشورهایی که اجازه ورود به شما با گذرنامه قدیمی که دارای ویزای معتبر باشد را می دهند چین ، بزریل ، هند و عریستان میباشد و آن هم به شرطی که اطلاعات شما تغییری نکرده باشد و البته ویزا هم معتبر باشد .هیچ راهی وجود ندارد که شما بتوانید ویزای معتبر خود را از گذرنامه قدیمی که تاریخ انقضای آن گذشته است به گذرنامه جدیدتان انتقال دهید. برای ورود به کشورهایی که نام بردیم شما باید گذرنامه جدید و گذرنامه قدیمی تان که ویزای معتبر در آن وجود دارد را به همراه داشته باشید . اگر گذرنامه خودتان را تعویض کردید باید برای دریافت ویزای جدید هم اقدام نمایید.خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.