جاذبه+های+گردشگری+تبریز

جاذبه+های+گردشگری+تبریز

جاذبه های گردشگری تبریز

تبریز با بیش از یک میلیون 700 هزار نفر جمعین دومین شهر صنعتی و سومین شهر پرجمعیت ایران میباشد. ارتفاع تبریز از سطح دریا 1340 متر است و با وسعتی حدود 11800 کیلومتر مربع در قلمرو میانی خطه آذربایجان و در قسمت شمال شرقی دریاچیه ارومیه و 619 کیلومتری غرب تهران قرار گرفته است.

در مورد نام این شهر داستانی بر سر زبان است . نقل میکنند بنای تبریز به دست زبیده همسر هارون الرشید بوده است . زبیده دچار بیماری تب نوبه بوده و برای بهتر شدن حالش چند روزی را در آب و هوای خوش تبریز روزگار میگذراند . هوای خوب و دل انگیز تبریز چنان تاثیر خوبی بر او داشته که بیماریش برطرف میشود و بخاطر این اتفاق دستور می دهد در این مکان شهری را بسازند و نام آن را " تب ریز" بگذارند. سابق بر این تبریز را به "نام شهر باغ" نیز می شناختند تبریز زادگاه شاعران و هنرمندان نامدار و بزرگ بسیاریست . به همین علت تبریز ، شهر مورد علاقه ی ملای روم ، تنها شهریست که مقبره الشهدا دارد. این مقبره مزار بزرگانی همچون شهریار تبریزی، فارابی، اسدی طوسی، قطران، همام، و دیگر بزرگان است. هوای دل انگیز تبریز در بین  ماههای اردیبهشت تا مهر بسیار دل پذیر و مطبوع است  اما در سایر ماههای سال هوای تبریز بسیار سرد و خنک می گردد.

در زیر به معرفی چند مکان دیدنی تبریز می پردازیم : 

موزه قاجار تبریز

موزه قاجار تبریز

موزه قاجار تنها یکی از موزه های شهر با شکوه تبریز است. این موزه در محل خانه امیرنظام گروسی و در محله ششگلان واقع شده، این موزه در سال 1385 خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به طور رسمی راه اندازی شد و هر ساله خیل عظیمی از مشتاقان فرهنگ و تاریخ را به خود می کشاند. این بنا که به خانه  امیرنظام گروسی، پیشکار مخصوص ناصر الدین شاه و سازنده ی این عمارت، نیز معروف است  در سال  1370 توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد با شماره 1749 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید. این موزه در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز که مدفن بیش از 400 شاعر نامی از جمله شاعر شیرین سخن شهریار، فاریابی ، ثقه الاسلام، قطران و اسدی طوسی و ... است قراردارد.

موزه+قران+تبریز

موزه قرآن و کتابت تبریز

موزه قرآن و کتابت نیز  یکی از موزه های شهر تبریز است. این موزه در محل مسجد شاه طهماسب صفوی که اکنون به نام صاحب  الامر معروف است و در مرکز شهر تبریز و در کنار مهران رود ایجاد شده است. در موزه قرآن و کتابت، نسخ نفیسی از قرآن، مربوط به  دوره های گوناگون تاریخ، نگهداری شده و به مشاهده گذاشته شده اند. گفته می شود، یکی از آن ها، دست خط علی بن موسی علیه السلام  امام هشتم شیعیان است. همچنین انواع پلاک های فلزی، قلمدان ها، ظروف سفالی، نسخ خطی و ... در این موزه نگه  داری می شوند.

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز

یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی که در شهر تبریز قرار گرفته مسجد کبود است. این بنا با نام های مختلف از جمله گوی مسجد (به ترکی همان مسجد کبود)، مسجد شاه  جهان، عمارت و مسجد مظفریه معروف و مشهور بوده است. بانی مسجد ابوالمظفر جهانشاه بن قره یوسف از امرای قراقوینلو بود ولی نظارت ساخت مسجد زیر نظر همسرش جان بیگم خاتون و یا به عقیده برخی از مورخین دخترش صالحه بوده است.

مسجد کبود تبریز در سال 870 هجری قمری به فرمان سلطان جهانشاه احداث گردید و هنر کاشیکاری و هماهنگی رنگ ها و ظرافت آن با انواع خطوط در متن لاجوردی و زمینه سفید شهرت بسیاری با آن بخشیده است. این مسجد دارای دو شبستان بوده و قبلا نیز دو مناره داشته است. متاسفانه این بنا در زلزله سال 1193 هجری قمری تبریز ویران شد تمام سقف فرو ریخت و تمامی دیوارها را خراب کرد ولی آنچه از این بنا باقی مانده در نوع خود بی نظیر است و به علت کاشیکاری معرق و تلفیق آجر و کاشی و رنگ های بسیار متنوع کاشیها لقب فیروزه اسلام گرفته است. علاوه بر کاشی کاری ها سردر بسیار بلندش توجه اکثر سیاحان و باستان شناسان را به خود جلب کرده است و تمامی آنها را وادار به نوشتن چند خطی از زیبایی این بنا کرده است. توصیفات سیاحانی که قبل از خرابی این بنا مطلب نوشته  اند خواندنی است از جمله کاتب چلبی و تاورنیه که خصوصا با تمام جزئیات معماری این مسجد را وصف کرده است هر دوی این نویسندگان بین سالهای 1045-1046 هجری قمری از تبریز و این بنا دیدن کرده اند. چلبی سر در اصلی را از طاق کسری بلندتر دیده است و تاورنیه علاوه بر سردر و کاشی کاری های بی نظیر آن از دو مناره بسیار بلند صحبت می کند که مشخص است در هنگام زلزله کاملا از بین رفته است.

در قدیم این بنا مجموعه ای از ساختمان هایی چون مدرسه، مسجد، خانقاه، کتابخانه و ... بوده است که متاسفانه درحال حاضر هیچ کدام برجای نمانده اند ٬ فقط قسمتی از مسجد که آن هم بسیار آسیب دیده بود و مرمت شده است.از قسمت های دیدنی این مسجد قسمتی از سقف است که طلا و لاجورد با یکدیگر کار شده است و در نوع خود بی نظیر است. در داخل مسجد قسمت شبستان کوچک سردابی است که در آن جای دو قبر است که احتمال می دهند از آن جهانشاه و همسرش باشد زیرا در روایات تاریخی آمده است که جنازه جهانشاه پس از کشته شدن به این مسجد منتقل و دفن شده است. این بنا در وسط یک محوطه وسیع گلکاری شده قرار گرفته است که خود باعث جذب گردشگران می شود.

این بنا در تاریخ 15 دی 1310 هجری شمسی به شماهر ثبت 169 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید و تا سال های 1352 تا 1354 هجری شمسی بازسازی گنبدهای بالای شبستان انجام شد ولی در سالهای اخیر مرمت و تکمیل ساختمان، محوطه  سازی و اجرای بخشی از نقوش داخلی عمارت انجام شده است. مرمت مسجد به صورتی است که سعی شده هر آنچه که از آجر و کاشی و سنگهای مرمر باقی مانده است در جای های اصلی خود حفظ شوند.

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.