موزه آبگینه و سفالینه تهران | ماهان فلای

 موزه آبگینه و سفالینه تهران | نمای ساختمان موزه

موزه آبگینه و سفالینه تهران

در خیابان جمهوری تهران، خیابان سی تیر در میان ازدحام همیشگی جمعیت، بنایی بازمانده از تاریخ پرفراز و نشیب دوره قاجار چنان خودنمایی می کند که چشمان مشتاق وجستجوگر گردشگردان داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. عمارتی با معماری منحصر به فرد، ارسی های چوبی و باغچه ای مصفا  که سی سال محل سکونت و دفتر کار احمد قوام، بوده و امروزه این بنا موزه ایست که تاریخ سفال و شیشه در ایران را روایت می کند. قوام السلطنه نخست وزیر احمد شاه، اواخر دوران قاجار دستور داد در یکی از بهترین نقاط تهران برای او خانه ای بسازند. خانه قوام السلطنه در خیابان سی تیر پیش از آنکه موزه سفال و شیشه باشد، خانه ای تاریخی است که معماری منحصر به فردش هر بازدید کننده ای را مبهوت می کند و خود ساختمان به اندازه اشیای موزه ای که در آن به نمایش گذاشته شده، دیدنی و تماشایی است.

خانه قوام، ساختمان دو طبقه ای است که در باغی 7000 متری و با هندسه ای هشت ضلعی بنا شده و در نمای آجری آن 50 نوع آجر کاری به کار رفته  است. در و پنجره های چوبی آن منحصر به فردند و گفته می شود در طراحی آنها از نمادهای رایج در معماری ایران در دوران سلجوقی استفاده شده است. این خانه اگرچه با تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی ساخته و پله های آن به سبک روسی طراحی شده اند اما در جای جای این عمارت، هنر استادکاران ایرانی به چشم می خورد؛ منبت کاری های درها، گچ بری سقف ها و ستون ها و آیینه کاری ها، به این خانه حال و هوای کاملا ایرانی داده اند. پس از انقلاب در سال 1368 به آینه کاری های طبقه دوم بخش هایی اضافه شده که در آن ها مضامین مذهبی و انقلابی به چشم می خورد.

موزه آبگینه و سفالینه تهران | نمای داخلی

این خانه ی تاریخی از سال 1300 تا سال 1330 شمس محل اقامت قوام السلطنه ملقب به حضرت اشرف بود و پس از آن به سفارت مصر واگذار شد. پس از سفارت مصر مدتی، سفارت افغانستان این خانه را در اختیار گرفت و پس از آن به بانک بازرگانی واگذار شد تا اینکه درسال 1355 شمسی تبدیل به موزه گردید. طراحی ویترین ها و معماری داخلی آن به هانس هولاین، معمار برجسته اتریشی سپرده شد. هولاین از قدیمی ترین معماران سبک پست مدرن، در طراحی موزه آبگینه از آثار برجسته تاریخی ایران مانند کاخ تچر، ستون های تخت جمشید، قوس های صفوی و کعبه زرتشت الهام گرفته و با اینکه ویترین ها و فضای کلی موزه به صورت مدرن طراحی شده اند اما این طراحی مدرن به فضای کلی ساختمان که بنایی سنتی است آسیب نزده و در هماهنگی کامل با آن قرار دارد.

موزه آبگینه تنها موزه ی تخصصی و حرفه ای شیشه و سفال در ایران است. این موزه شامل 2 طبقه با 5 تالار است که در دو تالار واقع در طبقه اول شیشه سفال مربوط به دوران قبل از اسلام و در سه تالار واقع در طبقه دوم آثار دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است. قدیمی ترین شیشه ها ی موجود در این موزه، لوله هایی شیشه ای ست که به نام سیلندر شیشه از معبد چغازنبیل کشف شده و به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

طبقه اول موزه متعلق به شیشه ها و سفال های دست سازی است که از عصر اشکانی و هزاره های اول باقی مانده است. در تالار « صدف » که به علت شباهت شکل آن به صدفی نیمه باز به این نام خوانده می شود، می توان انواع سفالینه های قرون سوم و چهارم نیشابور را دید.

تالار زرین که به خاطر ظروف زرینفام که از دوره سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است. همچنین چهره های مغولی روی این ظروف خود نمایی می کنند که با توجه به شهر محل پیدایش، نقوش آنها فرق می کند. تالار لاجورد به خاطر لعابهای یک رنگ فیروزه به این نام خوانده می شود، و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جا مانده است.

با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیا مصرفی تر می شود. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. همچنین میزی که از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزین به نقوش چهره های شخصیتهای شاهنامه،که نام هر شخص بالای چهره  آن نوشته شده است زیبایی این میز به حدی است که چشم هر بازدید کننده ای را بخود خیره می کند.

این موزه همچنین شامل بخشهای اداری در زیر زمین، دبیرخانه و دفتر رئیس درطبقه بالا است. کتابخانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل 4000 جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر است. این اثر در 7 اردیبهشت 1377 با شماره ثبت 2014 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت رسیده است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.