معرفی شهر هزار تپه سنندج

میدان آزادی سنندج

معرفی شهر هزارتپه سنندج

باید مسافر شد و دور و نزدیک را تماشا کرد. باید دل به آسمان سپرد و تاریخ و فرهنگ و جغرافیا را از نزدیک دید و تجربه ساخت و از تجربه های گذشتگان آموخت. برای این کسب تجربه باید سفر را زندگی کرد و در میان مردمان گشت زد و از زبان آنان شنید آنچه را که در چشم نمی گنجد.  به هر روی اگر اهل سفر هستید و قصد مسافر شدن دارید ما در این چند صفحه پیش رو عازم دومین شهر بزرگ کردنشین و بیست وسومین شهر بزرگ ایران هستیم. مرکز استان کردستان، شهر هزارتپه، شهر سنندج. برای تماشای فرهنگ، تاریخ و جغرافیا و کسب تجربه های تازه همسفر ما شوید.

میدان سنه دژ سنندج | ماهان فلای

نگاهی به شهر سنه دژ

سنندج آب و هوای سرد و کوهستانی دارد و بر همین اساس می توانید تصور کنید که تابستان هایش ملایم است خنک زمستان هایش نسبتا سرد و طولانی به خاطر کوهستانی بودن دارای پستی و بلندی های فراوان است. آنچه که در کتاب های تاریخی درباره شهر سنندج ثبت شده است گویای این است که درواقع هسته اولیه این شهر از سال 1046 هـ.ق به دست سلیمان خان اردلان روی تپه ای در کنار روستای «سینه» شکل گرفته است و در گذر زمان کم کم جمعیت آن بیشتر شده و به سمت شهرنشینی حرکت کرده است و روز به روز به رونق آن افزوده شده است. این شــهر درواقع از دوران صفوی و قاجار وارد دوران جدید حیات خود شده و به همین علت بناهای بی شماری از جمله حمام، مسجد و بازار از آن دوره با بافتی سنتی باقی مانده است و هر گردشگری که پا به این شهر دیدنی می گذارد حتما گذار در سری به این بافت قدیمی و سنتی می زد و با گشت و گذار در آنها تاریخ را دوره می کند. جالب است بدانید که سنندج را از این رو به این اسـم می خوانند که در دامنه ی کوه قرار گرفته است و نام قدیم آن «سنه» بوده است و چون قلعه آن به جهت نظامی بسیار اهمیت داشته در دوره ای از تاریخ آن را «ســنه دژ» هم نامیده اند به معنای قلعه ای در پای کوه و تا قبل از دوران قاجار این شهر به همین نام خوانده می شده است. اما از این دوران به بعد نامش از سنه تغییر یافته و سنندج نامیده شده است. اگر مسافر این شهر شدید بدانید که از شمال آن به شهرستان تکاب می رسید و اگر سنندج را به سمت شرق ادامه دهید شهرستان های «بیجار» و «قروه» را خواهید دید. در سمت غرب آن هم «مریوان» و «سقز» است و از جنوب هم به شهرستان کامیاران می رسید و در کل  فاصله اش تا تهران 520 کیلومتراست. خلاصه باید مسافر این سرزمین دیدنی شوید و از نزدیک آن را تماشا کنید. البته اگر اهل کوهنوردی هم هستید می توانید کمی دورتر از بالای بلندترین نقطه شهر یعنی کوه شاهد با ارتفاع 3390 متر این شهر را ببینید.

دراین بخش به معرفی چند جاذبه دیدنی شهر سنندج می پردازیم :

عمارت آصف سنندج | ماهان فلای

عمارت آصف سنندج

یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری سـنندج، عمارت آصف وزیری است که به خانه کرد شهرت دارد. اینجا در واقع نمادی از هویت فرهنگی اقوام کرد است و تبدیل به موزه ی مردم شناسی مناطق کردنشین شده است. این عمارت دیدنی در سال 1375 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و عمارتی در حدود چهار هزار مترمربع است. عمارت آصف در طول عمر خود در چهار دوره تکمیل و بازسازی شده است در دوره ای تالار تشریفات و اتاق ها و راهروهایی شکل گرفته است که به عصر صفویه بازمی گردد. دوره ی دوم در دوران قاجار حمام عمارت و ضلع های شرقی و غربی حیاط ساخته شده است. دوره ی سوم ســردر ورودی و فضاهای اندرونی شکل گرفته است. و دوره چهارم در فاصله سال های 1378 تا 1383 قسمت های عمارت مرمت شده، سنگفرش های کف حیاط ترمیم شده و در واقع برای موزه شدن تقسیم بندی شده است. اگر اهل موزه گردی هستید و می خواهید با فرهنگ اقوام کرد آشنا شوید دیدار از این عمارت قدیمی را از دست ندهید. در این موزه می توانید با مشاغل و فنون، صنایع دستی، زیورآلات، پوشاک و اسناد و مدارک و عکس های تاریخی آشنا شوید از طرفی تماشای معماری عمارت هم خالی از لطف نیست. تزئینات این عمارت منحصربه فرد است از گچ بری ها گرفته تا مقرنس کاری و اورسی زیبای آن که پر از نقش های هندسی است و جالب است که این بنا با توجه به شرایط اقلیمی منطقه ساخته شده است ساختمانی دو طبقه که شبیه یک مکعب است و این نوع معماری بهترین نوع معماری برای کنترل گرما در مناطق سردسیر است که برای آنان که اهل معماری هستند بسیار ویژه و دیدنی است.

عمارت خسروآباد سنندج | ماهان فلای

 چهارباغ و عمارت خسروآباد سنندج

وقتی حرف از چهارباغ به میان می آید در درجه ی اول همه یاد اصفهان می افتند و چهارباغ معروفش. ولی جالب است که از آن جایی که ایرانیان علاقه وافری به باغ سازی داشته اند در شهر سنندج هم چهارباغی ساخته اند که متأسفانه امروزه بخشی از آنها از بین رفته است. ولی چهارباغ خسروآباد یکی از معروف ترین چهارباغ های غرب کشور است. این چهارباغ دیدنی درست مقابل عمارت باشکوه خسروآباد قرار گرفته است و وقتی مقابل این عمارت می ایستید می توانید این چهارباغ را تماشا کنید؛ چراکه درست این باغ به وسیله چهار خیابان به چهار قسمت تقسیم شده است. عمارت خسروآباد متعلق به دوران قاجار اســت و به دو بخش تقسیم شده است، بخشی ویژه ی قصر سلطنتی و بخشی برای ساختمان شرقی با ایوان های ستون دار و حمام و اتاق های خدمتکاران. تزئینات داخلی این عمارت هم دیدنی است گچبری، آجرکاری و حوض چلیپاشکل آن بسیار زیبا و دیدنی است وقتی در این عمارت قدم می زنید می توانید اصطبل، آشپزخانه، حمام و سایر قسمت های عمارت را یکجا تماشا کنید و اگر به معماری دوران قاجار آشنا باشید متوجه می شوید که با چه دقتی این عمارت بنا شده است. جالب است که بدانید جشن عروسی دختر فتحعلی شاه قاجار با پسر امان الله خان در سال 1232 هجری قمری در این عمارت برگزار شد که در زمان خود بسیار مراسم جالبی بود البته این نکته هم مهم است که در آن زمان آن قدر این عمارت دیدنی و ویژه بوده است که این مراسم را در آن برگزار کرده اند. این عمرات قدیمی در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و برای همیشه جاودانه شد. یادتان باشد مسافر سنندج شدید به این عمارت هم سر بزنید و چهارباغ را از نزدیک تماشا کنید هرچند که امروز تعداد درختانش کم است و شکل و شمایل گذشته خود را در اثر شهرنشینی و ساخت وساز از دست داده است ولی همچنان از نظر تاریخی اهمیت دیدن دارد.

آبیدر سنندج | ماهان فلای

از پارک تا قله در مجموعه تفریحی آبیدر

یکی از مکان های معروف و محبوب گردشگری در سنندج «مجموعه ی تفریحی پارک آبیدر» است که به آن «پارک کوهسـتانی آبیدر» هم می گویند. جالب است که اسم «آبیدر» را برای این انتخاب کرده اند که این جا مکانی است که آب فراوان از آن خارج می شود و این به خاطر وجود چشمه های زیرزمینی آن است. وقتی بالای این پارک باصفا و زیبا می ایستید می توانید منظره زیبایی از سنندج را تماشا کنید و درواقع سـنندج زیرپای شماسـت. این مجموعه تفریحی از کوه های آبیدر کوچک و بزرگ تشکیل شده است که ارتفاع آنها 2 هزار و 250 و 2 هزار350 هزار متر است.از جمله امکانات ویژه این پارک تفریحی سینمای روباز آن است. اینجا بزرگ ترین سینمای روباز تابستانه کشور را دارد که همزمان 10 هزار نفر می توانند روی پرده ای به ابعاد 25 در 12 متر فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنند. در ایام بهار و تابستان هر شب یک فیلم رأس ساعت 9 اکران می شود که جمعیت زیادی دور هم جمع می شوند تا تماشا کنند آنچه را دوست دارند. در تمام سال این پارک شلوغ است اما وقتی قرار باشـد فیلم در این سینمای بزرگ سر باز اکران شود این شلوغی دوچندان می شود. قرار است در آینده ای نزدیک در این پارک برای دسترسی به قله، تله کابینی راه اندازی شود تا علاقه مندان بتوانند خود را به راحتی به قله رسانند هرچند که کوهنوردان در حال حاضر هم این قله را بارها فتح کرده اند و از بالای آن شهر شگفت انگیز سنندج را بارها دیده اند و در بالای قله در یک جان پناه بارها یا شب خوابیده اند یا ساعت ها استراحت کرده اند. پیاده روی و دوچرخه سواری در این مجموعه تفریحی را فراموش نکنید.

بازار سنندج

بازار سنندج و سوغاتش

بازار قدیمی سنندج در سال 1046 ساخته شد. در آن زمان یعنی دوران حکومت صفوی، سلیمان خان اردلان دستور داد تا بازاری بسازند مستطیل شکل درست متفاوت از سایر بازارهای ساخته شده؛ چراکه اکثر بازارها به صورت خطی ساخته می شود ولی این بازار متفاوت از آنها طراحی شد. شاید جالب باشد بدانید که اینجا به جز چهارباغ که شبیه چهارباغ اصفهان است بازارش هم درست شبیه بازار قیصریه در میدان نقش جهان است و با الهام از آن ساخته شده است. در اثر گذشت زمان به خاطر ساخت خیابان این بازار به دو قسمت مجزا تقسیم شد که بخشی را سنندجی و بخشی را آصف نامگذاری کردند. اهالی سنندج با وجود مراکز جدید خرید همچنان خرید خود را از این بازار می کنند و حضور در این بازار همچنان خاطرات خوشی را برایشان یادآور می شود. بازار قدیمی سنندج در سال 1375 ثبت ملی شده و جزو آثار ماندگار نامش جاودانه شد. شما هم اگر خواستید پس از یک گشت و گذار حسابی سوغات بخرید بهترین مکان همین بازار قدیمی است. خرید از این بازار قدیمی هم فال است و هم تماشا. برای سوغات، هم می توانید شیرینی کنجدی بخرید که معروف ترین شیرینی سنندج است و دو نوع شکری و انگبین دارد. البته از دیگر سوغات سنندج می توانید فرش و گلیم و قالیچه هم بخرید. طرح «ماهی درهم» معروف ترین قالی این منطقه است و «گلیم سنه» با طرح و نقش فوق العاده اش حسابی خاطر خواه دارد. اگر دلتان خواست سوغات دیگری به جز آنچه گفتیم انتخاب کنید «لاش» هم سوغاتی ماندگاری است. «لاش» نوعی گیوه بافته شده از پنبه است که بسیار سبک و نرم است. اگر در بازار قدیمی سنندج باز هم گشت بزنید حتما سوغات دیگری خواهید دید که ما درباره اش چیزی نگفته ایم. خرید سوغات همیشه بخش جذاب سفر است و سفر بدون خرد سوغات اصلا سفر نمیشود.

غذای سنندج

طعم خوش غذای سنندجی

غذاهای محلی سنندج را هم حتما در رستوران های خانگی امتحان کنید. تنوع غذایی این شهر بسیار است ولی در این میان «قایرمه» به گفته اهالی یکی از لذیذترین غذاهاست.«قایرمه» درواقع همان کنگر سوخاری است که کنگر یا کرفس را با آرد، زیره، تخم مرغ، آب یا شیر، کره و زعفران طعم دار می کنند و بعد در روغن محلی سرخش می کنند.

«خورشـت تره کردی» را هم باید امتحان کنید. این غذا هم پختش آسان است و بسیار طرفدار دارد. از گوشت چرخ کرده، تره خرد شده، پیاز، رب گوجه فرنگی، زرشک، روغن، پودر لیمو و سایر ادویه ها درست می شود و با توجه به مواد اولیه اش امتحان طعمی ترش دارد. «خورشت گیلاخه» را هم حتما کنید. خورشتی که از نوعی گیاه محلی به نام «گیلاخه» تهیه و پخته می شود. اهالی سنندج گیافه را با گوشت، پیاز، لوبیا قرمز، لیموعمانی، تره، جعفری و گشنیز مخلوط می کنند و وقتی حسابی جا افتاد آن را با برنج سرو می کنند. این غذا شباهت و طعمی شبیه «قرمه سبزی» دارد و تنها تفاوت آن وجود همین گیاه گیلاخه در آن است.نان «شلکینه» را هم امتحان کنید.به جز این غذاها حتما نانی محلی و نازک که بسیار کم حجم است و روی تنوری به نام «ساچ» پخته می شود. سنندجی ها در فصل بهار بیشتر این نان را با تخم مرغ، آرد و شیر می پزند و درواقع با این نان از مهمان های خود حسابی پذیرایی می کنند.

اگر در فصل بهار مهمان آنها باشید حتما با شلکینه از شما پذیرایی خواهند کرد. آش دانه کولانه، آش سه نگه سیر و آش برویشین تورش هم جزو غذاهای محلی این منطقه است  طرز پخت آنها را از خود سنندجی ها بپرسید و طعم که حتما از این آش های محلی خوشتان خواهد آنهارا بچشید حتما آمد. دستپخت کدبانوهای سنندجی بسیار دلپذیر است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.