جاذبه+های+گردشگری+طبس

حرم حضرت حسین بن موسی الکاظم طبس

معرفی شهر طبس

تا سال 1311 طبس جزو استان یزد بود اما بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، امروز شهرستانی بزرگ در غرب استان خراسان جنوبی است؛ شهری با معادن غنی زغال سنگ که گویای جنگل های انبوه و دریاچه های بزرگ در گذشته است. نام طبس در سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی آمده است. عده ای وجه تسمیه این شهر را به زبان سلوکیان که بعد از حمله اسکندر، مدتی بر ایران حکمرانی می کنند، مرتبط می دانند اما نقل مشهور تر این است که طبس (طبس) از «تب» به اضافه «بس» تشکیل شده به معنی داغی و حرارت بسیار.

شهرستان طبس ، نزدیک 6 هزار کیومتر مربع وسعت دارد و اگر در بیرجند تعدد باغ ها که عموما از الگوی باغ ایرانی پیروی می کردند، جلب توجه می کرد، در طبس، تعدد آب انبارها نظرها را متوجه خود می کند. همچنان هم با علتی مشخص: اقلیمی نیمه خشک و خشک و مجاورت با کویر که ذخیره آب در آن امری حیاتی بوده و زندگی مردمان ساکن آنجا، وابستگی شدیدی به حفظ منابع آبی داشته. طبس هم مثل تمام شهرهای کوچک و بزرگ ایران به پیروی از تمدن دیرین این پهنه جغرافیایی، تاریخی پربار دارد و به تبع آن بناهایی ارزشمند که خود به خود نظر گردشگران را به سوی خود خیره می کند.

سد تاریخی شاه عباسی طبس (طاق عباسی)

سد تاریخی شاه عباسی طبس (طاق عباسی)

از اهمیت آب برای شهرهای کویری همچون طبس نوشتیم و نخستین پیشنهاد تماشایی ما برای گشتن در این شهر، «سد تاریخی شاه عباسی» است؛ مثالی عالی از شاهکار مهندسان دوره صفوی که سختکوشی و دوراندیشی را توامان معنا کرده اند. این سد در میان مردم محلی به «طاق عباسی» هم شهرت دارد با 700 سال قدمت که بین دو کوه نزدیک به هم ساخته شده است. طاق عباسی، بنایی آجری است که در قسمت تاج آن، سنگ به کار رفته است. از دیگر ویژگی هایی که در ساخت سد جلب توجه می کند موقعیت خروجی آب است. به نحوی است که رسوبات در پشت سد جمع نمی شود و همین امر باعث شده هزاران سال قابل استفاده باشد؛ بدون نیاز به لایروبی و تعمیر و نگهداری.

سد کریت طبس | ماهان فلای

سد کریت طبس

دیگر سد مهمی که تماشا دارد سد کریت در فاصله 42 کیلومتری طبس است.برخی مورخان قدمت سد را به دوران مغول مربوط می دانند؛ سدی که بخشی از طاق آجری آن در پایین بند در ناحیه تیزه از بین رفته و نمی شود به طرح کامل آن پی برد. تنوع مصالح به کار رفته در کریت، گویای کاربری و مرمت آن در دوره های مختلف زمانی است. قوسی بودن این بند، مهم ترین ویژگی معمارانه آن است. کریت می توانست متروکه شود اما افزایش 4 متری به ارتفاع آن در 150 سال قبل ، جلوی این زوال را گرفت.

قلعه طبس | قلعه اسماعیلیان طبس | ماهان فلای

قلعه طبس (قلعه اسماعیلیان طبس)

نخستین پیشـنهاد قلعه ای ما، «قلعه ی طبس» است. معماری قلعه نشان می دهد در دوران پیش از ورود اسلام به ایران یا رسیدن به خراسان ساخته شده است. دژ روی تپه ای مرتفع احداث شده منتها آنقدر شیب ملایمی را طی خواهیدکرد که اصلا تصور نمیشود سربلایی می روید.شرق و غرب و شمال قلعه را کوه ها و قله هایشان احاطه کرده اما در چشم انداز جنوبی، دشتی وسیع می بینید که جلگه است؛ جلگه ای به نام طبس. اسماعیلیان نام قلعه را به خاطر نزدیکی به این پهنه وسیع، قلعه طبس گذاشتند. قلعه طبس به «قلعه اسماعیلیان» هم معروف است. اصلی ترین ساخت وساز استحکامات قلعه به دوره سلجوقیان بازمی  گردد. این دژ نزدیک روستای «فراوان پایین» قرار دارد. ویژگی مهم دیگر آن هم 4 آب انبار درون قلعه است که سالم ترین آنها در بالاترین سطح کوه قرار دارد تنها پوشش گنبدی قلعه هم که در وسط آن بوده تقریبا از بین رفته است.

برج های هادرباش طبس | ماهان فلای

برج های هادرباش طبس

دیگر برج قلعه مانند طبس، برج های «هادرباش» است. هادرباش در گویش یزدی در معنای مواظبت و مراقبت به کار رود. ماجرای برج های هادرباش هم بی ارتباط به محافظت و مراقبت نیست. وظیفه ی این برج ها و نگهبانانی که در آنها کشیک می داده اند مراقبت از نخلستان های وسیعی بوده که منطقه ای گسترده از طبس را تحت پوشش خود داشتند؛ مراقبت از هجوم سارقان و حیوانات وحشی.

غار حلوان طبس | ماهان فلای

غار حلوان طبس

علاقه مندان به غارنوردی، «غار حلوان» در روستای حلواندر 75 کیلومتری شمال غربی طبس را به خاطر داشته باشند. سنی که برای سنگ های این غار تخمین زده شده است 16میلیون سال است  مربوط به دوران ژوراسیک میانی. از روی استخوان های کشف شده حیواناتی مثل گوسفند و شتر و الاغ و فسیل پرندگان، حدس زده می شود که حلوان، پناهگاه حیوانات درنده باشد به این معنا که برای خوردن شکار خود به این غار می آمده اند.

باغ گلشن طبس | ماهان فلای

باغ گلشن طبس

باغ گلشن، محیط مطبوع خنک به شما تقدیم می کند در دل شهر کویری طبس. در این باغ ایرانی، آب به صورت دائمی جریان دارد. «امیرحسین خان»، سومین حاکم طبس از سلسله خوانینی که به فرمان نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند دستور ساخت باغ گلشن را داده؛ باغی کهساختمان سردر خود را در زلزله ی ویرانگر سال 1357 از دست داد . اما بعدها بنایی به همان شکل برایش ساخته و تجدید شد.

کاروانسرای خان طبس | ماهان فلای

کاروانسرای خان طبس

«کاروانسرای خان» هم تماشایی است؛ در مسیر جاده قدیم طبس به یزد. وقتی 30 کیلومتر از کاروانسرای «کلمرد» رد شدید، به روستای «رباط خان» می رسید. در میان روستا کاروانسرایی با معماری زیبا نظر شما را جلب می کند. کاروانسرای خان چهار گوش است؛ با کالبدی وسیع، مجموعه بادگیرها و گنبد شاه نشین روی آجرکاری های نماهای داخلی، گل چین هایی استفاده شده که بر زیبایی این کاروانسرا افزوده است. کاروانسراها در قدیم، سرایی بوده تا کاروانیان در آن لختی بیاسایند. شاید بازدید شما از کاروانسرای خان هم معادل شد با آرامش و آسودن چند ساعته در این مکان زیبا.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.