شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش | ماهان فلای

شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش

و سفر باید کرد و باید دید و باید آموخت. باید تجربه های تازه را زندگی کرد. حالا تصور کنید مقصد شما مروارید خلیج فارس، کیش است. جزیره ای با ساحلی مرجانی پرارزش و دیدنی. قرار است از این جزیره خاطره بسازید. از کشتی یونانی که سال هاست در جزیره کیش جا خوش کرده تا قناتی که بیش از 2500 سال قدمت دارد. اگر حس و حال سفر دارید این فصل بهترین زمان سفر به جزیره است.  در این مقاله از شهر زیرزمینی «کاریز» و راز و رمزهایش بخوانید و لذت ببرید.

قنات کاریز کیش | ماهان فلای

قنات کاریز کیش

«کاریز» در واقع معادل کلمه پرکاربرد «قنات» است. ساکنان فلات ایران از جمله نخستین مردمانی بودند که قنات حفر کردند و آب های زیرزمینی را با آنها هدایت کردند تا هدر نرود و در این مجال شما مسافر شهر زیرزمینی کاریز هستید اینجا یکی از قدیمی ترین قنات های جهان است. وارد جزیره که می شوید به هر کس بگویید می خواهید یک دل سیر کاریز را تماشا کنید شما را می برد میدان المپیک و جلوی درب ورودی کاریز شما را پیاده می کند. اینجا در کل سال و همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز است و به راحتی می توانید برای تماشای آن وقت بگذارید و حسابی عکاسی کنید. جالب است بدانید که مجموعه قنات امروزه با کاربری و یک مهندسی حرفه ای تبدیل به یک شهر زیرزمینی شده است. شهری که بیش از 10 هزار متر مربع وسعت دارد. کیش وندان حتما در این بازدید برایتان تعریف خوهند کرد که طرح ساخت این شهر زیرزمینی در سال 1378 به فکر یک مهندس ایرانی مقیم آلمان افتاد، او به جزیره آمد، قنات را دید از آب گوارای آن نوشید و نمک گیر شد و ماند و تصمیم گرفت طرحی تازه برای این قنات کهنسال با ارزش در نظر بگیرد. او ماند و شهر زیرزمینی کاریز را تأسیس کرد. شهری نوپا با قناتی قدیمی و پیر با 2 هزار و 500 سال سن. در ساخت این شهر بافت تاریخی به طور کامل حفظ شد و تمام آثار باستانی آن کشف شد و به ثبت ملی رسید. حتی خاک های برداشت شده از کاریز برای درمان مورد استفاده قرار گرفت، چراکه خاک این کاریز با قدمت زیاد قنات اطراف آن خواص درمانی داشت و در گل درمانی به آن بسیار نیاز بود.

معماری باشکوه کاریز کیش

معماری باشکوه کاریز کیش

معماری این شهر زیرزمینی بسیار جذاب و جالب است. این شهر در عمق 16 متری زمین بنا شده است. سقف کاریز 8 متر ارتفاع دارد سقفی که جزو بی نظیرترین و گرانبهاترین سقف های دنیاست. چراکه این سقف مملو از سنگواره، صدف و مرجانی هایی است که به گفته کارشناسان عمری نزدیک به 270 تا 570 میلیون سال دارند. این نکته جالب است بدانید که تک تک این سنگواره ها، صدف ها و مرجان های کار شده روی سقف کاریز دارای شناسنامه هستند و اگر علاقه مند به دیدن این گوهرهای باارزش هستید یا باید به موزه های طبیعی یا غواصی در آب های آزاد بروید یا در همین سفر به جزیره و شهر زیرزمینی کاریز حسابی سقف را تماشا کنید و حسابی لذت ببرید. این شهر زیرزمینی مجهز به سینما، آمفی تئاتر، پارکینگ، رستوران، فروشگاه و گالری هنری است. در دل این شهر دو قلعه شبیه به هم هست که دیدن آن را نباید از دست داد. در این تونل اگر اهل قایق سواری هستید حسابی به شما خوش می گذرد. کافی است سوار یکی از قایق ها شوید و روی آب جاری قنات حرکت کنید. خنکی دلچسبی به صورتتان خواهد خورد و گاه از سقف کاریز چند قطره ای آب بر دستانتان خواهد چکید که حسابی حالتان را جا خواهد آورد. وقتی سوار قایق هستید و از پیچ های متفاوت تونل می گذرید یکی از صحنه های شاهنامه و هفت خان را خواهید دید. در این تونل در پیچ های آن تصاویری زیبا از رستم و سهراب، از اسفندیار و تهمینه و فردوسی شما را به دنیای ادبیات خواهد برد. در مسافت ها زیر زمین در هوای دلچسب این تونل می توانید ابیات شاهنامه را برای همسفران خود زمزمه کنید؛ البته اگر کمی هم گوش بسپارید به صدای پخش شده در فضا شاید این زمزمه جای خود را بدهد به صدای نقالی که همراه با نورهای مختلف، اطلاعاتی درباره این شهر زمینی و قنات آن به شما می دهد. خلاصه از چرخ زدن در این قنات سیر نمی شوید و دلتان می خواهد ساعت ها نقالی بشنوید و تماشا کنید تصویرها را و عکس بگیرید و خاطره بسازید.

تماشایی های قنات کاریز کیش

تماشایی های قنات کاریز کیش

وقتی در دل این شهر زیرزمینی میگردید و هنر ایرانیان را تماشا می کنید در نگین خلیج فارس . جزیره دیدنی کیش را خود تصور کنید سفر کرده اید به 2500 سال تاریخ سفر کرده اید به اعمال زمین تا مهارت و تبحر ایرانیان را تماشا کنید. در این عمق 16 متری زمین شما سنگواره هایی را می بینید که 270 تا 570 میلیون سال عمر کرده اند. شما که مسافر این شهر دیدنی هستید لاک پشتی می بینید با قدمتی بیش از صدها میلیون سال. چاه های کاریز را می بینید، لایه های مختلف زمین را می بینید و تعداد بی شماری آبزی که حسابی دیدنی هستند. سقف این کاریز هم که معرکه ست. سقف مرجانی با قطری 7 متری. جالب است که سر به سمت آسمان کاریز کنید و سقفی ببینید که مرجان باران است، صدف باران است و روزگاری بستر آب خلیج فارس بوده است. اینجا همه چیز حکایت از زندگی دارد. تنها باید خوب دید و خوب به خاطر سپرد. در این مکان شما گل مارون ، گل رس را هم به وفور خواهید دید که نرم و انعطاف پذیر است و برای درمان از آن استفاده میشود و افرادی که مشکلات پوستی دارند با مالیدن این گل به دنشان سلامتی را به دست می آورند، این بنا از همین گل بنا شده است و در واقع جنس خاک آن رُس است.

حالا که مسافر هستید در کاریز بدانید که در طول این مسیر حدود شش پایاب هست که یکی از آنها در واقع همین مجموعه فرهنگی و سیاحتی است و در قدیم اهالی جزیره با کوزه های بر دوش به همین پایاب ها می آمدند و آب برمی داشتند برای خوردن یا پخت غذا در واقع این پایاب ها عمری نزدیک به 800 سال دارند. آب و هوای این کاریز هم بسیار خنک است و اگر در فصل سرما در این جزیره بودید و خواستید این شهر زیر زمینی را تماشا کنید حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. البته خوردن چای گرم در رستوران سنتی این کاریز هم بسیار می چسبد اگر همراه همسفران باشید و با هم گپ و گفت هم بکنید که چسبیدن آن بیشتر است. فکر کنید در دل تاریخ و قدمت بنشینید و چای بنوشید و خاطرات سفر به شهری زیرزمینی را تعریف کنید. در این سفر کوتاه شاید همه ی حس و حال حضور در شهر زیرزمینی را تجربه نکنید اگر روزی چمدان بستید و سوار هواپیما شدید و به جزیره کیش سفر کردید از نزدیک این شهر زیرزمینی را تماشا کنید شاید شما به نکته های تازه ای رسیدید که در این مقاله  به آنها اشاره نشده است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.