خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

کشور ما تنوع جغرافیایی زیادی دارد، اما سطح وسیعی از آن گرم و خشک است. با شروع تابستان  بیشتر مناطق ایران گرم می شود؛ اما با وجود این شرایط هنوز هم شهرها و روستاهای تقریبا بسیاری در ایران مقاصد خنک و متعادلی برای یک سفر تابستانی هستند.

شهرهای خنک ایران

شهرهای غرب و شمال غرب ایران در مناطقی کوهستانی واقع شده اند و به همین دلیل حتی در تابستان هوای خنکی دارند. این موضوع تا حدودی شامل شهر رشت نیز می شود؛ زیرا فاصله زیادی از اردبیل ندارد. اردبیل، تبریز، ارومیه، سنندج، کرمانشاه و خرم آباد انتخاب های اصلی شما هستند.

سرعین

اگر در تابستان از مسیر رشت به اردبیل بروید می توانید چند اقلیم مختلف را در فاصله کمی تجربه کنید. سفر به سرعین در استان اردبیل که همسایه استان گیلان است، احتمالاً یکی از بهترین سفرهای تابستانی شما شود. سرعین به دلیل وجود چشمه های آب گرم درمانی طبیعی، در دنیا شناخته شده است.

انتخاب ها برای سفرهای تابستانی آن قدری که فکر می کنید محدود نیستند، طبیعت مناطق شمال غرب و غرب ایرن در حد رؤیایی زیبا و دیدنی است. در واقع در زمستان سرما تمام این مناطق را در بر میگیرد و و کوه های زاگرس پر از برف می شوند. در بهار این طبیعت بکر تکانی به خود می دهد و کم کم برف ها آب می شوند. در تابستان دیگر آب و حیات به عمق خاک نفوذ کرده و طبیعت را جانی دوباره داده است، همه جا سبز است و صدها رودخانه، رود و آبشار منطقه خروشان تر از همیشه در تلاطم هستند.

تبریز

اگر به دنبال یک مقصد بسیار خنک هستید، به تبریز بروید. در حالی که سایر شهرهای ایران واقعا در تابستان حسابی گرم می شوند؛ تبریز حتی در اوج گرمای مرداد ماه نیز هوایی بهاری دارد. نمی شود به تبریز رفت و جنگل های ارسباران را ندید. چند قلعه تاریخی در این جنگل وجود دارد. روستای صخره ای کندوان با سبک معماری خاص خانه ها را نیز از دست ندهید؛ اگر به کندوان رفتید می توانید یکی از مرغوب ترین عسل های ایران را تهیه کنید.

کردستان

دو استان کردستان و کرمانشاه مقاصد غربی تری برای سفر هستند. این دو استان طبیعتی تقریبا مشابه دارند؛ اما هرچه از کردستان به سمت کرمانشاه بروید به دلیل رفتن به سمت کوهپایه ها، سرسبزی ها بیشتر می شوند. اوج سرسبزی را می توانید در لرستان و به خصوص در شهر خرم آباد تماشا کنید. تماشای جنگل های بلوط و طبیعت کوهستانی زیبا در کردستان به تنهایی می تواند دلیل یک سفر باشد؛ اما جاذبه مهم تر آداب و رسوم و فرهنگ مردم کردستان است. قوم کرد طراوت و شادابی خاص خودش را دارد. لباس های رنگارنگ زنان و مردان این منطقه بسیار تماشایی است. عمارت های قدیمی مانند مسجد، خانه و حمام اصلی ترین جاذبه های شهری هستند. بازدید از اورامان را در برنامه سفر خود به کردستان قرار دهید؛ معماری این روستا بسیار شگفت انگیز است. خانه ها در اورامان به صورت پلکانی روی هم ساخته شده اند، معماری شبیه به این را می توانید در روستای ماسوله در شمال ایران نیز ببینید. دریاچه زریوار، آبشار بل، غار کرفتو و چهل چشمه را باید یک به یک بازدید کرد.

کرمانشاه

چه چیزی دیدنی تر از یک سراب پر از نیلوفر است؟ اگر دوست دارید این منظره زیبا را ببنید در تابستان به کرمانشاه بروید. گذشته از مهمان نوازی مردم کرمانشاه و کباب دنده های خوش طعم آن؛ طبیعت کرمانشاه یکی از بی همتاترین مقاصد رؤیایی برای طبیعت گردان است. تاریخ را می توانید در دل سنگ های کرمانشاه ببینید. سنگ نگاره های پارک طاق بستان با کنده کاری های صحنه های تاج گذاری خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاهپور دوم و سوم تزیین شده اند. کمی که از شهر کرمانشاه خارج شوید به بیستون می رسید. کتیبه و نقش برجسته داریوش که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است در این منطقه قرار دارد. سراب صحنه کرمانشاه نیز به دلیل طبیعت معتدل و تعدد چشمه ها هر سال گردشگران زیادی جذب می کند. اگر غارنوردی را دوست دارید به بخش توریستی غار قوری قلعه بروید؛ بخش دیگری از این غار تنها مختص غارنوردان حرفه ای با تجهیزات است.

این طور نیست که در تابستان در تمام نقاط ایران گرما شما را بیازارد. حتی در حاشیه شهرهای اصلی می توانید روستاهایی را پیدا کنید که انگار تکه ای جدا شده از بهشت هستند. سفر خوش و هیجان انگیزی را در تابستان امسال برای شما آرزو می کنیم.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.